DACIA - dilerzy - salony samochodowe

śląskie

województwo śląskie
salony samochodowe DACIA

(aby uzyskać więcej informacji kliknij na nazwę salonu)

Mador-Gadocha Sp. z o.o.

adres: Bielska 551, 43-384 Jaworze

Wektor Sp. z o.o.

adres: Warszawska 295, 43-300 Bielsko-BiałaDACIA - informacje o marce:

Dacia to marka rumuńskich samochodów osobowych i dostawczych. Powstała w 1952 roku pod nazwą Uzina de Autoturisme Pitești w miejscowości Mioveni w Rumunii. Natomiast firma Uzina de Autoturisme Pitești zaistniała w 1943 roku i produkowała silniki do samolotów.
Dacia niemal od początku współpracowała z koncernem Renault, a obecnie jest filią francuskiego koncernu Renault oraz największym rumuńskim eksporterem.
Budowa fabryki rumuńskich samochodów osobowych i dostawczych zakończyła się w 1966 roku. Po nieudanych próbach stworzenia własnego modelu samochodu Mioveni, Dacia w 1968 roku podpisała oficjalną umowę o współpracy z francuską firmą Renault i rozpoczęła produkcję samochodów bazujących na autach Renault poprzez wytwarzanie ich na licencji oraz wykorzystywanie technologii. Pierwszym pojazdem marki Dacia był powstały na bazie Renault 8 model 1100.
W 1969 roku zaprezentowano serię aut 1300/1210/1310/1410. Seria ta bazowała w całości na Renault 12. Oznaczenie modelu zależało od pojemności silnika. Zbudowano także wersję auta kombi, w której silnik zapożyczono od Volkswagena Golfa.
W 1976 roku Dacia zdecydowała o zakończeniu współpracy z Renault oraz podjęła decyzję o kontynuowaniu produkcji we własnym zakresie z wykorzystaniem technologii innych producentów. Ostatnim modelem w ramach współpracy była Dacia 2000, który bazował na modelu Renault 20.
W latach 80. XX-wieku produkowano małe i niedrogie auto o nazwie 500 Lăstun.
W 1995 roku wprowadzono na rynek pierwsze auto skonstruowane wyłączne przez Dacię. Była to Dacia Nova, skonstruowana na płycie podłogowej i z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych Peugeota 309.
W 1999 roku markę Dacia wykupiła firma Renault z zamiarem utworzenia z niej Rumuńskiego centrum rozwoju samochodów w Europie Środkowej i Wschodniej.
Pierwszym nowym modelem powstałym po przejęciu firmy przez Renault była Dacia SuperNova, która w 2003 roku została zastąpiona przez model Dacia Solenze.
W 2000 roku powstała luksusowa wersja samochodu pod nazwą Dedicatie. Wyposażono ją w aluminiowe felgi, zderzaki w kolorze nadwozia oraz elektrycznie sterowane szyby i lepsze wykończenie wnętrza.
W 2004 roku wprowadzono do produkcji zupełnie nowy model Dacię Logan. Auto zdobyło uznanie klientów, co doprowadziło do skonstruowania w 2006 roku wersji kombi pojazdu, a następnie w 2007 roku wersji van i pickup.
W 2007 roku zaprezentowano mniejsze auto o nadwoziu hatchback o nazwie Sandero, które rok później wprowadzono do produkcji. Auto w znacznej mierze skorzystało z technologii modelu Renault Clio. Wraz z nowym modelem zaprezentowano nowe logo marki.
W 2009 roku na salonie samochodowym w Genewie pokazano prototyp crossovera/SUVa na bazie Dacii Logan, a rok później zaprezentowano wersję seryjną pierwszego SUVa marki - Duster.
W 2012 roku Dacia zaprezentowała cztery nowe modele - II generację Logana oraz Sandero oraz pierwszego minivana marki Lodgy zbudowanego na platformie Renault Grand Scenic i pierwszego kombivana - Dokker powstałego na bazie Renault Kangoo II. W tym samym roku model Lodgy zdobył tytuł Rodzinnego Samochodu Roku 2012.
W 2013 roku Dacia Dokker zdobyła drugie miejsce w plebiscycie Van of the Year, a Duster - Indyjskiego Samochodu Roku 2013 i Logan II - Rumuńskiego Samochodu Roku 2013.
Wszystkie obecnie produkowane modele marki Dacia seryjnie wyposażone są w ABS, ESP oraz system nagłego hamowania. Pasażerowie chronieni są poprzez trzypunktowe pasy bezpieczeństwa (w zależności od modelu z napinaczami pirotechnicznymi) oraz komplet czołowych i bocznych poduszek powietrznych.