SMART - dilerzy - salony samochodowe

mazowieckie

województwo mazowieckie
salony samochodowe SMART

(aby uzyskać więcej informacji kliknij na nazwę salonu)

Mercedes-Benz Warszawa

adres: Gottlieba Daimlera 1, 02-460 WarszawaSMART - informacje o marce:

Smart to jedna z najmłodszych marek samochodowych obecnych na rynku. Powstała w 1994 roku. Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter założycieli - Swatch, producenta zegarków i Mercedes oraz słowa art, czyli sztuka.
Aktualnie - Smart, "Micro Compact Car Swatch Mercedes art", to marka samochodów produkowanych przez firmę Smart GmbH.
Pomysłodawcą i twórcą Smarta był szwajcarski przedsiębiorca Nicolas Hayek, założyciel i właściciel firmy produkującej zegarki Swatch. Do realizacji swojej idei udało mu się przekonać na początku lat 90. XX-wieku firmę Daimler AG, z którą zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. Przyjęto założenie, że samochód będzie wzorowany na pomyśle i studyjnych rozwiązaniach autorstwa Johanna Tomforde z 1972 roku.
Jednak z czasem drogi kontrahentów rozeszły się. Nicolas Hayek uważał, że nowy samochód powinien być pojazdem bardzo małym, dla dwóch osób, z bagażnikiem na przysłowiową skrzynkę piwa oraz tanim, jak auto z rynku wtórnego, a jednocześnie bezpiecznym i wygodnym, jak każdy samochód. Koncern Daimler-Benz natomiast był nastawiony na zyski oraz opierał się na badaniach rynku. Dlatego też w 1994 roku Daimler-Benz powołał spółkę Smart GmbH. Siedzibą firmy Smart zostało niemieckie miasto Böblingen, a główny zakład produkcyjny znalazł się we francuskim mieście Hambach.
Od 2002 roku firma Smart GmbH współpracuje z firmą Brabus, która jest odpowiedzialna za dostawy akcesoriów dla wszystkich modeli Smarta oraz projektowanie i produkcję egzemplarzy specjalnych.
Siedzibą spółki Smart-Brabus GmbH stało się miasto Bottrop.
Aktualnie Smart GmbH współpracuje z japońskim koncernem Mitsubishi.
Modele seryjne to Smart Fortwo, Smart Forfour i Smart Roadster.
Smart Fortwo to samochód osobowy segmentu A produkowany przez koncern Mercedes-Benz pod marką Smart od 1998 roku. Modele w tym zakresie to Smart Fortwo I oraz Smart Fortwo II i Smart Fortwo III.
Pojazd Smart Fortwo I zadebiutował w 1997 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. W 2003 roku auto przeszło facelifting oraz wprowadzono do oferty wersję cabrio. Smart Fortwo II trafił do sprzedaży w marcu 2007 roku. Produkcja drugiej generacji zakończyła się w połowie 2013 roku, a linie produkcyjne zaczęto przestawiać pod produkcję pojazdu trzeciej generacji. W 2010 roku auto przeszło delikatne modernizacje, a w 2012 - delikatny face lifting.
Smart Fortwo III zadebiutował jako koncept Forvision podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2011 roku.
W międzyczasie powstał również Smart Fortwo Electric Drive. Jest to Smart Fortwo drugiej generacji z napędem elektrycznym. Zasięg auta to 135 km, a prędkość maksymalna jest ograniczona elektronicznie i wynosi 100 km/h. Od 2012 roku elektryczny Smart jest dostępny masowo.
Na bazie Smarta Fortwo, w 2002 roku, utworzono roadstera Crossblade. Został on wyprodukowany w limitowanej serii 2000 egzemplarzy. Crossblade'y nie posiadały drzwi, dachu i szyby przedniej. Mimo to, zapewniały taki sam poziom bezpieczeństwa jak wersje konwencjonalne.
Na bazie podzespołów Smarta Fortwo budowane są w Niemczech kit cary o nazwie Michalak C7.
Smart Forfour to samochód osobowy klasy B produkowany przez należące do koncernu Mercedes-Benz przedsiębiorstwo Smart w holenderskiej fabryce NedCar w Born od kwietnia 2004 do lipca 2006 roku.
Był to model czteromiejscowy. Samochód został zaprojektowany wspólnie z szóstą generacją samochodu Mitsubishi Colt. Pojazdy te bazowały na tej samej platformie technicznej. W 2014 roku Smart planuje wprowadzić model o podobnej koncepcji nadwozia.
Smart Roadster to dwuosobowy samochód sportowy produkowany przez koncern Mercedes-Benz pod marką Smart w latach 2003 - 2005. Po raz pierwszy pojazd zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 1999 roku, a trzy lata później, podczas targów w Paryżu, zaprezentowano wersję produkcyjną auta.
Ciekawostką techniczną jest fakt, że niemiecki tuner samochodów Brabus skonstruował prototyp Roadstera z silnikiem 1.4 V6, który to został zbudowany z dwóch połączonych ze sobą silników 0,7 R3.